top of page
Vyhledat
  • Václav Bodrov

Článek, nejen o nás, na czdluhopisy.cz

Inflace v České republice prozatím zpomalila

Podle posledních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), které byly tak zvaně reportovány v závěru minulého týdne a to v pátek dne 10.března letošního roku 2023, se ukázalo, že tempo růstu inflace se prozatím projevilo svým dočasným zpomalením. Nicméně podle odborníků je stav české ekonomiky ve spojitostí se stále dvoucifernou inflací alarmující. Míra zadluženosti veřejných financí a únorový meziměsíční deficit státního rozpočtu, který byl nejvyšší za posledních 30 let samostatného českého státu v novodobé historii pak dle finančních stratégů prozatím nepředvídají pozitivní vývoj v relativně krátké době. Aktuálně se tak dle těchto dat ČSÚ k datu 10.3.2023 vyvíjela inflace v ČR s meziročním nárůstem ve výši 16,2 % jako inflace vyjadřující průměrný roční nárůst spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců. Potvrzená míra inflace za rok 2022 dle tohoto sdělení ČSÚ za rok 2022 dosáhla inflačního objemu ve výši 15,1 procenta. Současné meziměsíční srovnání inflace mezi měsícem leden roku 2023 a únorem roku 2023 vykázalo inflační růst 0,6 procenta. Nejen na základě těchto skutečností pak zejména drobní střadatelé pociťují stále velmi silnou potřebu ochránit své úspory.

Za stávající situace v první třetině roku 2023 tak investoři a zejména drobní střadatelé hledají vhodné investiční nástroje s cílem ochránit své peníze před inflaci. V poslední době tak investoři vyhledávají firemní dluhopisy zejména společností podnikajících nejen v energetice či stavebnictví nebo přímo ve stavebním developeringu, ale společnosti podnikající v dřevozpracujícím průmyslu a lesnictví. Jednou z takovýchto ryze českých dřevařských společností, která momentálně nabízí své korporátní dluhopisy je plzeňská dřevařská firma Wood Seeds s.r.o., která je velmi úspěšně a dynamicky se rozvíjejícím tak zvaným start-up projektem založeným okruhem zkušených lesních a dřevařských odborníků, kteří se zabývají touto činnosti již déle jak čtvrt století. Firma se zaměřuje, mimo jiné své aktivity, na budoucí prodej dubového a bukového dřeva, které oproti dřevu z jehličnatých stromů má značnou výhodu v tom, že upravené dubové a bukové dřevo je velmi poptávanou komoditou s přesahem poptávky nad nabídkou, a tudíž okamžitě likvidní. V současnosti je pak zájem o dluhopisový trh, zejména o emise korporátních dluhopisů a to těch společností, které svojí činností přesvědčí investory o tom, že podstupované investiční riziko je bez jejich výrazných obav plně přijatelné.

Firma Wood seeds s.r.o. se zaměřuje jako specialista na trhu, mimo jiné své aktivity, především na prodej dubového a bukového dřeva, které oproti dřevu z jehličnatých stromů má značnou výhodu v tom, že upravené dubové a bukové dřevo je velmi poptávanou komoditou s přesahem poptávky nad nabídkou, a tudíž okamžitě likvidní. V současné době podle informací ekonomických zpravodajů je téměř před vyprodáním emise korporátních dluhopisů této společnosti Wood Seeds s vysoce atraktivním výnosem, která přinese investorům 9,2 % ročního zhodnocení a doba splatnosti je pouhých 24 měsíců. Vyjma této emise dluhopisů pak společnost Wood Seeds s.r.o. pro své prémiové investory nabízí tak zvaně dubové dluhopisy nebo-li investice spojené s produkcí dubového dřeva, jejíž výnos představuje výši 9,5 % ročně a doba splatnosti vychází na 36 měsíců. Aktuálně pak v souvislosti s pozitivním vývojem v eurozóně vydala společnost Wood Seeds novou emisi dluhopisů nominovaných v EUR jejíž výnos je 9,5 % ročně se splatností 3 roky a měsíční frekvencí vyplácení úroků. Nominální hodnota dluhopisu v EUR s ohledem na inflaci v eurozóně nejen, že již zcela plně pokryje její inflaci, ale spolu s tím také vytváří zhodnocení vloženého kapitálu nad inflační objem.Zároveň v rámci diverzifikace rizika investorů společnost Wood Seeds nabízí své dluhopisy s možností ochrany investora – věřitele jako zajištěné dluhopisy se zápisem zástavy do katastru nemovitosti, kde investor vystupuje jako první zástavní věřitel. Přesné podmínky takovéto diverzifikace pro investory upravuje prospekt emitenta schválený Českou národní bankou a ostatní vzájemná ujednání emitenta a investora, které se odvíjí od objemu finanční participace konkrétního investora.


Původní článek zde.

87 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page