top of page
Vyhledat
  • Redakce

Stavební dřevo: Náhle je z něj jedna z nejsledovanějších komodit současnosti…

Jednou z nejsledovanějších komodit se v posledních měsících stalo stavebnídřevo. Jeho ceny totiž v USA vystřelily prudce nahoru, k čemuž podle Johna Duncansona z Corton Global Timber Fund vedlo hned několik faktorů. Prvním z nich byl pokles výrobních kapacit, ke kterému docházelo v předchozích letech a který se začal naplno projevovat až nyní.


Vedle nabídkové strany trhu táhne ceny stavebního dříví a souvisejících produktů nahoru i strana poptávková. Podle analytika totiž uzavírání ekonomiky vedlo k tomu, že lidé trávící čas doma se vrhli na úpravy a opravy svých domů, což se projevilo na vyšší poptávce po řezivu a dalších produktech ze dřeva. Duncanson k tomu ovšem dodal, že podle některých názorů tento trend začal již před několika lety. Rostoucí počet lidí měl totiž již před pandemií tendenci pracovat z domova na předměstí velkých měst, protože bylo stále těžší nalézt bydlení blíže center. Podle analytika tak za růst cen dřeva mohou i popsané strukturální faktory, které mohou měnit dlouhodobý vývoj na celém trhu. Na dotaz, jak složité je postavit nové pily a výrobní kapacity na zpracování dřeva, odpověděl, že jde o proces, který nějakou dobu trvá, „nejde jen otočit vypínačem.“ Nikdo podle něj dnes nebude stavět zařízení se staršími technologiemi, ta s moderními technologiemi potřebují na vybudování a dokončení asi dva roky.
Duncanson pokračoval s tím, že předchozí roky utlumeného trhu se projevily i na tom, že počet globálních dodavatelů technologií používaných v tomto odvětví klesl na minimum. Odhaduje tak, že slabá místa na nabídkové straně trhu se dřevem budou přetrvávat po celý příští rok a k navýšení kapacit začne docházet až během roku 2023. Ohledně vývoje na poptávkové straně trhu pak analytik řekl, že podle některých názorů poptávka zeslábne s tím, jak zmizí pandemie. On sám se ale podle svých slov spíše domnívá, že trend přesunu k práci z domova bude pokračovat, a to se projeví i na poptávce po dřevě. Následující graf ukazuje výkony fondu Corton Global Timber Fund. Za posledních 12 měsíců si připisuje téměř 46 %. Duncanson řekl, že když byly ceny dřeva na 400 dolarech, předpovídal jejich růst nad 1000 dolarů a byl za blázna. Pak se ale ceny dostaly vysoko nad tuto hranici. V tuto chvíli zmíněný fond podle analytika částečně vybírá zisky a ve svých investicích se přesouvá od zpracovatelů více směrem k těžbě. Dodal ale, že podle něj bude návratnost firem věnujících se například výrobě různých typů desek „fenomenální“.

Analytik míní, že dobrou investicí a zajištěním proti inflaci jsou lesy. Stromy totiž rostou neustále, poptávka po dřevubude stále silná a bude se ho poptávat více s tím, jak se rozjedou nové zpracovatelské kapacity. „V tomto duchu nyní investujeme v našem fondu,“ uzavřel Duncanson. Druhý graf zobrazuje vývoj ceny dřeva. Capital Economics podle něj ovšem čeká, že již brzy dojde k jejich výrazné korekci:

Původní článek zde

86 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

コメント


bottom of page